poniedziałek, 27 maja 2013

"Big Dick" Wojciecha Bruszewskiego powityFundacja Korporacja Ha!art i Muzeum Sztuki w Łodzi mają zaszczyt zaprosić na spotkanie promujące powieść

Big Dick
Fikcja dokumentalna
Wojciecha Bruszewskiego


O powieści rozmawiać będą 
Pan dr Tomasz Załuski i Pani dr Magdalena Lachman.
Fragmenty utworu odczyta Pan Wojciech Jan Poradowski, aktor Teatru Powszechnego w Łodzi.
Spotkanie obecnością uświetni żona zmarłego artysty, Pani Małgorzata Kamińska-Bruszewska.


wtorek, 28 maja 2013, godz. 18.00
MS2
ul. Ogrodowa 19Wojciech Bruszewski, prekursor i tytan polskiej sztuki wideo, pod koniec swojego życia poczuł się rozczarowany oddziaływaniem sztuki współczesnej i zwrócił się ku formom literackim. Tuż przed śmiercią, napisał Bruszewski Big Dickmonumentalną, wielowątkową powieść aspirującą do pomieszczenia w sobie istoty XX wieku.

Głównym bohaterem powieści jest Richard von Hakenkreuz, który na początku XX wieku z niewielkiej miejscowości w Afryce przyjeżdża do Europy i przywozi ze sobą swastykę. Akcja rozgrywa się przez cały XX wiek i w początkach XXI wieku do momentu usunięcia z programu Microsoft Word symbolu nazizmu. Richard von Hakenkreuz jest postacią drugiego planu w makropolityce XX wieku, spotyka się z możnymi tego świata. Pojawia się w bardzo ważnych, rozstrzygających, jak i kompromitujących momentach dziejów ludzkiego globu. Książka zakrojona jest na wielowymiarową, brawurową, niemożliwą opowieść o XX wieku. W realizacji tej niemożliwości pomaga artyście forma utworu. Autor powieści określił jej gatunek jako „fikcję dokumentalną”, zawierającą 44 kody, które są odsyłaczami do „elektronicznej biblioteki” zbioru zaszyfrowanych plików audiowizualnych oraz fotografii. Specjalnie przygotowana przez artystę strona internetowa staje się integralną częścią powieści. Czytelnik w konkretnych partiach przerywa lekturę tekstu i dzięki znajomości kodu dostaje się do „elektronicznej biblioteki”, gdzie konfrontuje świat przedstawiony w słowach z dowodami audiowizualnymi w Internecie, które stawiają jeszcze więcej znaków zapytania i potęgują poczucie halucynacyjnego porządku świata.


Powieść Big Dick to jedna z najbardziej odważnych i nowatorskich propozycji wydawniczych ostatnich lat. Intermedialność pozycji autorstwa Bruszewskiego to założenie, które stanowi punkt wyjścia do tworzenia zupełnie nowych narracji, w których, podobnie jak w Internecie, liczy się przede wszystkim „wielozadaniowość” i „chaos informacyjny”.
Joanna Ostrowska

Premiera powieści - maj 2013


***
Wojciech Bruszewski (1947-2009) â€“ polski reżyser, operator filmowy, artysta multimedialny, wykładowca. Prekursor sztuki wideo w Polsce. Ukończył studia na wydziałach: operatorskim w 1970 roku i reżyserii w 1975 roku, w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jako artysta związany był ze sztuką awangardową. Był współzałożycielem i jednym z filarów łódzkiej grupy Warsztat Formy Filmowej. W latach siedemdziesiątych, jako członek Warsztatu, uczestniczył w międzynarodowym ruchu Kina Strukturalnego. Członek grupy Zero61. Od 1981 roku członek Internationales Künstler Gremium w Niemczech. W latach 1990-1992 Prezes Konstrukcji w Procesie. Współzałożyciel Stowarzyszenia GUST (Grupy Użytkowników Systemu TeX). Jako filmowiec i twórca sztuki wideo brał udział w prestiżowych wystawach artystycznych, takich jak: documenta 6, documenta 8 w Kassel czy Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz