sobota, 3 maja 2014

Wiesław Niesiobędzki, "Kochankowie z Lipowej Wyspy"

Tym razem lokalnie, tradycyjnie. "Kochankowie z Lipowej Wyspy. Legendy znad Jezioraka" to napisane przez Wiesława Niesiobędzkiego opowieści w formie właśnie legend dotyczące życia dawnych ludzi na Pojezierzu Iławskim. Spójne, łączące się ze sobą przyczynowo i skutkowo kolejne legendy barwnie opisują zarówno przyrodę lokalną jak i obyczaje dawnych ludzi zamieszkujących te tereney, czyli pólnocych Słowian i Prusów.Nawet nie ma o czym gadać-świetnie się czytają, szczególnie dzieci mogące skupić się dłużej, lubią posłuchać tych zawierających uniwersalne prawdy legend.

Pojawia się tu słownictwo nawiązujące do dawnego języka tych stron, szcególnie w nazewnictwie nazw miejscowości, jezior jak i zwyczajnych zrwotów.

Ujmującym dodatkiem są ilustracje autorstwa dzieci z iławskiej Szkoły Podstawowej nr 2. Niestety bardzo prawdopodobne jest, że nie dostaniemy już tej książki w księgarni. A unikatowe egzeplarze rozsiane są po bibliotekach. Ja znalazłem książkę w bibliotece Gimnazjum im. Kawalerii Polskiej w Suszu. Zatem niech żyją biblioteki, niech będą dotowane w ilości większej niz autostrady i zbrojenia.

Tu link do strony, na której opublikowano kilka wybranych z książki legend


Wiesław Niesiobędzki, "Kochankowie z Lipowej Wyspy", Iława 2004

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz