poniedziałek, 1 września 2014

Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz to polski powieściopisarz, który napisał "Quo vadis" - książkę ekranizowaną już przez Luciena Nongueta i Ferdinanda Zeccę w 1901 roku jako film niemy. Trudno o pisarza polskiego mogącego cieszyć się taką sławą w świecie. Trudno o pisarza, który już w 1905 roku otrzymuje Literacką Nagrodę Nobla za "wybitne osiągnięcia w literaturze epickiej". 

Zawsze powtarzam uczniom, że "Krzyżacy" to nie tylko powieść historyczna. Można znaleźć w niej romans, kryminał, sensację. To bardzo - w gruncie rzeczy - współcześnie pożądana powieść, ponieważ stanowi świetny materiał na widowiskowy, hollywoodzki film wysokobudżetowy, w którym na tle historycznych wydarzeń (można je wytlić bardzo) niezwykłą miłość i dramat sensacyjnego porwania przeżyję główny bohater. 

Dlatego cieszę się, że portal Dzikabanda.pl powołał do życia Nagrodę Literacką im. Henryka Sienkiewicza przyznawaną dla najlepszej powieści popowej. Tylko ten autor może dumnie i bez cienia żenady patronować takiej nagrodzie, która na marginesie, zawsze była potrzebna. W końcu w smutnym okresie omijania księgarń potrzebni są pisarze mogący bawić szerszą publiczność swoimi książkami, bawić na dobrym poziomie literackim. 

Nagroda w wysokości 40 tyś złotych przyznawana będzie przez ośmioosobową kapitułę a ufundowana jest przez sam portal.

Więcej na stronie portalu dzikabanda.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz